Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS   Понеділок, 29.04.2024, 01:55
Меню сайту
Категорії розділу
Математика [3]
Англійська мова [0]
Літературне читання [0]
Українська мова [3]
Природознавство [6]
Я у світі [0]
Інформатика [0]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Головна » Уроки » 4 клас » Природознавство

Карта України (уроки №32-35)

Уроки № 32-35. Україна на карті світу. Карта України. Форми земної поверхні України і свого краю.  Корисні копалини. Природне паливо та його запаси в Україні

Урок 32

Тема: Україна на карті світу. Карта України

На карті світу  всього 185 країн. Сьогоднішній наш урок присвячений Україні. Отже. Тема нашого уроку – “Україна на карті світу. Карта України”, а наша мета – поповнити та розширити свої знання про нашу рідну неньку Україну. (Розгляньте фізичну карту України та її умовні знаки http://www.raster-maps.com/images/maps/rastr/ukraine/atlas/ukraine_physical_map_full.jpg.).

Україна – це наш рідний край зі славною багатовіковою історією, мудрими й талановитими людьми, багатими народними традиціями, мальовничою природою. Це одна з найбільших держав у Європі. Україна розташована в Центральній і Південно-Східній частині Європи. Величезні простори займає наша держава. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то знадобилося б для цього близько 100 днів, бо простір цей простягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь – на 900 км.

Нині площа України становить 603,7 тис. км. За розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі перевищує площі країн Франції та Іспанії. На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною та Угорщиною. На південному заході – з Молдовою, а на півночі – з Білоруссю. На південному та північному сході – з Росією (https://sites.google.com/site/ukraienaicycidu/).

Земна поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини, і яри. Через землю України на південь несе свої води величавий сивий Дніпро, що впадає в Чорне море. З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море – Азовське. На заході здіймають у небо свої вершини гори Карпати.

На півночі ростуть густі ліси – це Полісся, а далі на південь поступово змінюються природні пейзажі, переходячи в степ.

В Україні є безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок вилічується 71000! На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є Дніпро,Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай (https://uk.wikipedia.org/wiki/Список_річок_України).

Дніпро (довжина – 2285 км) (https://uk.wikipedia.org/wiki/Дніпро)  – третя після Волги та Дунаю річка Європи. Вона бере початок у Росії і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що означає “вічна вода”. Друга назва Дніпра – Славутич, від слова “слава”. Серед 847 його приток є такі великі річки, як При’пять і Березина, Сож і Десна.

Понад 95% території України – рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).

Найбільшими містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це – міста – мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв тощо.

Карта України. Крім карти півкуль і карти світу існують карти окремих країн. На фізичній карті України детально показано рельєф, річки, моря, озера, заповідники, родовища корисних копалин, населені пункти, дороги, кордони тощо. Фізичну карту України також уміщено в шкільний атлас. Умовні знаки дають можливість дізнатися про особливості природи тієї чи іншої частини країни та скласти її характеристику. Крім фізичної карти України,є адміністративні карти, на яких різними кольорами позначено різні області.

Робота з географічною картою України.

  • Знайдіть материк, на якому ми живемо.
  • У якій півкулі знаходиться цей материк? Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
  • Порівняйте зображення нашої країни на глобусі, карті півкуль і карті України.
  • На якій же карті можна добре побачити всю Україну, її кордони з іншими країнами, моря, річки, болота, водосховища, великі міста, гори,  височини та низовини? Чому саме на ній?
  • Прочитайте масштаби цих двох карт, порівняйте їх між собою. Який із них більший, а який – менший?
  • Що називають масштабом?
  • Чому на карті півкуль і глобусі багато блакитного кольору, а на фізичній карті України – мало?
  • Які кольори переважають на фізичній карті й чому?
  • Прочитайте умовні позначення в лівому нижньому куті карти.
  • Візьміть указку (олівець) і проведіть нею по всіх кордонах України.

Бібліотечка природослідника

Річка Дунай (https://uk.wikipedia.org/wiki/Дунай) – одна з найбільших річок Європи. На її берегах розташовані більш ніж 15 європейських країн, де живуть понад 80 млн. осіб Для них Дунай – джерело води й важлива транспортна магістраль.

Дунай багатий на рибу. Тут водяться білуга, осетер, севрюга, стерлядь, сом, лин, короп, щука, судак, оселедець. Дунай має важливе значення як потужне джерело гідроенергії.

Висновки

Україна – незалежна держава, найбільша з країн, що повністю знаходиться у Європі. На території України розкинулися гори Криму й Карпат. На півдні її омивають теплі води Чорного й Азовського морів. Природа нашої Батьківщини різноманітна. На півночі переважають густі ліси, а на півдні – степи. Ознайомитися з природою України можна за картами шкільного атласу.

 

Урок  33

Тема: Форми земної поверхні України і свого краю

Перевірка домашнього завдання. Виконання текстових завдань на картках.

  1. На якому материку розташована Україна? Позначте правильну відповідь.

а) Африка  б) Євразія  в) Австралія

  1. Позначте, які моря омивають береги України?

а) Карибське  б) Балтійське  в) Чорне  г)Азовське

  1. Які річки протікають територією України? Позначте правильний варіант відповіді.

а) Дніпро  б) Дністер  в) Нева  г) Дунай

  1. Позначте, яке місто України називають “матір’ю міст руських”?

а) Донецьк  б) Київ  в) Черкаси  г) Харків

  1. Які гори розташовані на території  України? Позначте правильні варіанти відповіді.

а) Анди  б) Карпати  в) Кавказькі  г) Кримські

 

Форми земної поверхні впливають на клімат місцевості, рослинний і тваринний світ, господарську діяльність людей, будівництво міст, сіл, доріг, залізниць, мості, тунелів тощо. Знання форм земної поверхні допомагає орієнтуватись на місцевості. Ось чому знання форм земної поверхні необхідні кожній людині.

Основні форми земної поверхні України – рівнини та гори. Рівнини – це  території суші, які мають майже рівну поверхню. На них інколи трапляються горби, яри. Рівнини поділяються на  низовини й височини (https://uk.wikipedia.org/wiki/Рівнина).

Низовини позначаються на карті зеленим кольором і знаходяться поблизу річок, морів. На території України є Поліська, Придністровська та Причорноморська низовини. (https://uk.wikipedia.org/wiki/Низовини_України)

Височини позначаються жовтим і світло-коричневими кольорами. Височина – це рівнина, яка знаходиться значно вище над рівнем моря, ніж низовина.

На території України є Донецька, Приазовська, Придністровська, Подільська та Волинська височини. На території низовини і височини трапляються безліч горбів, ярів і балок.

З кожним роком яри глибшають, руйнують поверхню землі та задають великої  шкоди сільському господарству. Щоб запобігти утворенню ярів, необхідно на їх схилах насаджувати дерева та кущі; схили горбів орати упоперек, не допускати знищення рослинного покриву внаслідок надмірного випасання худоби (https://uk.wikipedia.org/wiki/Височини_України).

Горб – незначне підвищення на площині. Інколи його висота  сягає кількох сотень метрів.

Друга складова форм земної поверхні  - гори (https://uk.wikipedia.org/wiki/Гори_України).

Гори високі, значно вищі за горби. Поодинокі гори трапляється рідко. Частіше вони тягнуться рядами. Ряд гір називають гірським хребтом (https://uk.wikipedia.org/wiki/Гірський_хребет). Між гірськими хребтами є мальовані гірські долини(http://ellhow.ru/navchannja/29310-shho-take-dolina.html).

Гори бувають низькі (висота їх від 500 до 800 м), середні (від 800 до 2000 м). Гори заввишки  понад 2000 м – високі. Розрізняють старі й молоді гори. Старі гори мають заокруглені вершини та положисті схили, а молоді – гострі вершини та круті схили.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Низькі

(до 1000 м)

 

Високі (понад 2000 м)

Середні (від 1000 до 2000 м)

                                                                                  

 

 

 

 

У західній частині України простягнулись Карпатські гори(https://uk.wikipedia.org/wiki/Карпати).

А на Кримському півострові другою височіють Кримські гори(https://uk.wikipedia.org/wiki/Кримські_гори).

Карпати – це гірська система,яка розташована в центрі Європи. Вона простягається дугою на 1500 км. На заході України лежить лише частина цієї системи – Українські Карпати.

Українські Карпати – молоді гори з конусоподібними вершинами, з невисокими хребтами та положистими схилами, між якими знаходяться долини. Найвища вершина Карпат – гора Говерла. Її висота – 2061 м. Льодовиків у Карпатах немає, але сніг лежить дуже довго. Часто він сходить лавинами і тому завдає шкоди природі та людям. Карпати можна назвати природним зоопарком. Король гір – олень, селяться 180 видів птахів. Карпати вкриті густими лісами.

На Кримському півострові дугою височію Кримські гори.Їх найвища вершина – гора Роман – Кош (https://uk.wikipedia.org/wiki/Роман-Кош) (висота -1545 м). Розташовані вони в південній  частині Кримського півострова і складаються з трьох паралельних рядів, розділених між собою неширокими долинами. Частина Кримських гір – це вапняки (https://uk.wikipedia.org/wiki/Вапняк),що свідчить про те, що в давні часи Кримський півострів був під водою. Кримські гори – молоді, не дуже високі. У них знаходиться багато печер. Це робота вітру, соня та води. Характерна особливість гір – круті південні схили, й положисті – північні. У Криму росте багато вічнозелених рослин.

 

 

 

 
 

Форми земної поверхні

 

 

 

 

 

       
   

 

 

 

 

Гори

Рівнини плоскі або горбисті

                                                          

 

 

       
 
   

 

 

 

 

Низовини

Височини

                          

 

 

 

Бібліотека природодослідника

Найбільшою низовиною  є Українське Полісся (http://ua-referat.com/Українське_Полісся),що охоплює крайню північно-західну та північну території України і є складовою Поліської низовини. На заході Українське Полісся складається з найзаболоченішої  його частини – Волинського та Рівненського Полісся. Висоти цього регіону не перевищують 150-200 м.

 

Загадки

  • У мене є підніжжя  та схил, а моя вершина так високо піднімається в небо, що доводиться одягати білу шапку, бо холодно!
  • У мене теж є підніжжя, схили і вершина, але я нижчий за гору.
  • Я – велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі.
  • А мої схили були теж колись голими, а потім заросли рослинами.

 

Висновки

Земна поверхня надзвичайно різноманітна. На ній чітко виділяються рівнини і гори. Більшу частину України займають рівнини, які поділяють на низовини (наприклад, Причорноморська і Поліська) і височини (наприклад, Подільська). На території України розміщені гори середньої висоти – Українські Карпати і Кримські гори.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок  34

Тема: Корисні копалини

Перевірка домашнього завдання. Природничий диктант.

 

  • Територія суші, що має рівну поверхню – це …
  • Рівнини поділяються на …
  • Низовини позначаються на карті…
  • Височини позначаються на карті…
  • На півночі України розташована…
  • Південь України займає …
  • Невелике заглиблення з крутими схилами – це …
  • Гори  - це …
  • Гірський Хребет – це …

 

Людська цивілізація досягла дуже високого рівня розвитку. І майже в будь-якій сфері життєдіяльності людина використовує запаси мінеральних ресурсів, які нам дарує природа. Багатство Землі потрібні для паливно-енергетичної промисловості, металургійної, машинобудівної, оборонної, хімічної, легкої промисловості та навіть харчової.

Корисні копалини залягають у землі на різній глибині, а можуть знаходитися й на поверхні. Для їх добування риють відкриті кар’єри, будують шахти, бурять свердловини. Але знайти корисні копалини в товщі землі не так легко. Родовища корисних копалин розподілені у землі нерівномірно. Їхніми пошуками займаються геологи.

Види корисних копалин.

Першу групу становлять рудні корисні копалини  (http://svitppt.com.ua/prirodoznavstvo/rudni-korisni-kopalini.html)

 

 

                           
   

Корисні копалини

 
     
 
   
     
 
 
 

Залізні руди

 

Кольорові руди

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Їх називають ще рудами металів , тому що всі вони містять у своєму складі метал – залізо й різні домішки. Зазвичай рудні корисні копалини мають темно-бурий колір, тому їх важко розрізнити. Із цих руд отримують залізо і його сплави: чавун  і сталь.

Залізні руди, або руди чорних металів, утворюють у природі великі скупчення, дуже багаті на метал. Найкраща і найбагатша залізна руда – це магнітний залізняк.Він має металевий блиск і властивості магніту. У червоного і бурого залізняків магнітні властивості відсутні. Магнітний залізняк найтвердіший із залізних руд. В Україні найбільше залізних руд добувають біля Кривого Рогу (https://uk.wikipedia.org/wiki/Залізняк).

Крім залізних руд, в Україні залягають і руди кольорових металів (http://geoinf.kiev.ua/mineralno-syrovynna-baza-ukrayiny/metalichni-korysni-kopalyny/rudy-kolorovykh-metaliv/). З них отримують мідь, алюміній, цинк, свинець, срібло, золото та багато інших металів. Ці метали називають кольоровими, тому що вони мають різний колір і не містять заліза.

Найбільше алюмінію виплавляють з алюмінієвої руди, яку називають бокситом(https://uk.wikipedia.org/wiki/Боксити). Він схожий на глину, але під дією води не стає в’язким. В Україні алюмінієві руди добувають у Дніпропетровській області.

Важлива руда, з якої добувають мідь, - мідний колчедан(https://uk.wikipedia.org/wiki/Халькопірит). Його можна впізнати за металічним блиском і жовтим кольором із червонуватим або зеленим відтінком. Мідні руди знайдено в Рівненській області.

Свинець найчастіше виплавляють з руди, що називають свинцевим блиском (https://uk.wikipedia.org/wiki/Свинець),а цинк – із цинкової обманки (https://uk.wikipedia.org/wiki/Цинк).

У природі метали можуть зустрічатися у чистому вигляді. Серед гірських порід можна знайти чисте золото, срібло, міль та інші метали. Зазвичай руди місять декілька металів. В Україні є значні родовища золота, нікелевих, мідних, олов’яних, цинкових, ртутних та інших руд.

 

Бібліотека природодослідника

У яких регіонах України видобувають золото? Це Карпати, Придністров’я, Донбас, Крим. Деякі географічні назви України вказують на наявність у цій місцевості золота. Так, дорогоцінний метал виявлено в розсипному стані в Закарпатті, в річищах Золотий Потік, недалеко від гори Золотухи, біля села Яблуневе (https://uk.wikipedia.org/wiki/Золото).

 

Висновки

Корисні копалини поділяються на групи: рудні, горючі (паливні) і будівельні. До рудних корисних копалин належать залізні руди і руди кольорових металів. Залізні руди містять у своєму складі метал – залізо. З руд кольорових металів отримують мідь, алюміній, цинк, синець, срібло, золото та інші метали.

 

 

 

Урок 35

Тема: Природне паливо та його запаси в Україні

Україна багата на природне паливо (https://uk.wikipedia.org/wiki/Природні_види_палива).Це торф, кам’яне вугілля, нафта і природний газ. Під час горіння вони виділяють багато енергії у вигляді тепла, тому їх використовують як паливо.

Торф. На півночі України є поклади торфу бурого і коричневого кольору (https://uk.wikipedia.org/wiki/Торф). Він дуже крихкий, містить залишки напівзгнилих рослин. Торф легший за воду, не розчинний. Основний його недолік – містить багато вологи і при згорянні виділяє менша тепла, ніж вугілля, проте утворює багато диму і кіптяви. Добувають торф механізованим способом. Чималі запаси торфу є на території Волинської і Рівненської областей.

Торф застосовують переважно для опалювання будинків і спалювання в печах електростанцій. Нині торф використовують у сільському господарстві як добриво для росту рослин, кормові добавки для тварин  і для підстилки на фермах. Для вирощування саджанців і розсади в теплицях роблять спеціальні горщики, що складаються із суміші торфу і перегнилого посліду.

Кам’яне вугілля – тверда гірська порода чорного кольору, (https://uk.wikipedia.org/wiki/Кам%27яне_вугілля) що має блиск і важча від води. Воно не розчинне. Найбільше вугілля залягає в Луганській області. Значні його запаси є в Донецькій і Дніпропетровській областях. Видобуток ведеться з великих глибин шахтним способом.

Кам’яне вугілля  застосовують як паливо. Не менш важлива його переробка, під час якої отримують такі цінні речовини як: смоли, барвники, лікарські препарати,засоби захисту рослин, вибухові речовини тощо. Тому кам’яне вугілля краще переробляти, ніж спалювати.

Нафта (https://uk.wikipedia.org/wiki/Нафта).Нафта добре горить. При згорянні вона дає більше тепла, ніж кам’яне вугілля або торф. Назву ще називають чорним золотом. Її використовують  для виробництва мазуту, парафіну, вазеліну, парфумів, гуми, бензину тощо.

Природний газ легший за повітря, горить без диму синюватим полум’ям, виділяючи тепло (https://uk.wikipedia.org/wiki/Природний_газ).

Він дуже отруйний і вибухонебезпечний. Тому поводитися з ним потрібно вкрай обережно.

В Україні найбільші родовища нафти і природного газу розташовані в Чернігівській, Харківській, Полтавській, Сумській та Івано-Франківській областях. Ведуть пошуки нафти й газу в Чорному й Азовському морях. Природний газ здебільшого використовують з метою отримання тепла, а також у побуті для приготування їжі. Його переробляють на різні цінні продукти. Він є сировиною для виготовлення друкарської фарби, гумових виробів, пластмас, добрив тощо. Природний газ використовують навіть для опріснення морської води.

Отже, паливні корисні копалини відіграють значну роль у житті людини. Крім того,їх використовують як паливо, з них виготовляють велике різноманіття продуктів, які є незамінними для людства.

По всій території України також розміщені значні поклади будівельних корисних копалин: піску, глини, вапняку, гіпсу, граніту та ін. (http://geoinf.kiev.ua/mineralno-syrovynna-baza-ukrayiny/nemetalichni-korysni-kopalyny/korysni-kopalyny-dlya-budivnytstva/).

 

Бібліотечка природодослідника

 

Кам’яне вугілля утворилося з решток давніх рослин, що зростали у вологому теплому кліматі багато мільйонів років тому. Коли ці рослини гинули, то потрапляли в заболочені води. Бактерії перетворювали дереву  на чорну масу. Із часом товстий шар землі та піску своєю вагою майже повністю витіснив з чорної пастоподібної рослинної речовини всю рідину, і вона стала тверднути, перетворюючись на кам’яне вугілля.

 

Виконання тестових завдань.

 

  1. Продовження речення.

Корисні копалини – це:

  • мінерали або гірські породи, які люди видобувають з надр Землі й використовують в господарстві;
  • гірські породи, які люди видобувають з надр Землі й не використовують у своєму господарстві;
  • природні тіла, які знаходяться в землі або на її поверхні.
  1. Доповніть визначення.

Басейн (родовище) корисних копалин – це:

  • великі території, у надрах яких знаходиться поклади вугілля, нафти, газу тощо;
  • малі території, у надрах яких знаходяться поклади вугілля, нафти, газу тощо;
  • малі та великі території, у надрах яких знаходяться поклади вугілля, нафти, газу тощо;
  1. Яка тверда речовинна червоно кольору важча за воду та виділяє багато тепла? Позначте правильну відповідь.
  • нафта;
  • кам’яне вугілля;
  • торф.
  1. Позначте рідину темно-бурого кольору, маслянисту, нерозчинну в воді?
  • нафта;
  • природний газ;
  • торф.
  1. Яка тверда речовина бурого кольору вбирає воду, горить і виділяє багато тепла? Позначте правильну відповідь.
  • нафта;
  • кам’яне вугілля;
  • торф.
  1. Позначте рядок, у якому перелічені горючі корисні копалини?
  • нафта, золото, торф, природний газ;
  • торф, нафта, кам’яне вугілля, природний газ;
  • природний газ, нафта, пісок, кам’яне вугілля.
  1. Яким способом добувають кам’яне вугілля, буре вугілля, кам’яну сіль? Позначте правильну відповідь.
  • у шахтах;
  • за допомогою свердловин;
  • відкритим способом.
  1. Із чого виготовляють фарби, цукерки, вибухові речовини, парфуми? Позначте правильну відповідь.
  • крейда;
  • кам’яне та буре вугілля;
  • торф.

 

 

 

 

Категорія: Природознавство | Додав: roman (24.03.2016) | Автор: Литус І.В.
Переглядів: 6488 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

  
Пошук
Календар
Архів записів
Друзі сайту
 


Copyright NICO  Заболотний Микола Григорович © 2011-2024Безкоштовний хостинг uCoz